Tarihçe
1926
Doğan Ticaret Evi Ragıp Bahaettin ünvanı ile ilk ticarete başlanır.
1938
Yürük Tecim Evi İs. Ragıp Erensoy & Şeriki ünvanlı ikinci şirketin kurulur.
1943
iki şirketin birleştirilerek Doğan – Yürük Tecim Evi Ragıp Erensoy adını alır. Bu dönemde, A. W. Faber-Castell, Albert Nestler, Pelikan, Ozalit, Gebr. Hoesch, Kern, Wiggins Tape, Watmann, Karl Zeiss ve Carandash gibi markaların ithalat ve satışı yapılır.
1960
Ragıp Bey’in rahasızlığından sonra, 1958 den beri Doğan -Yürük Tecim Evi Ragıp Erensoy Halefi Nuri Erensoy ünvanı ile faaliyete devam edilen şirket İkbal Kütüphanesi sahibi İhya Kartal’a devredilir, www.kalemkutusu.com olarak hala faaliyettedir.
1964
Taşkızak Tersanesi ve Devlet Karayolları’nda mühendis olarak çalıştıktan ve Ragıp Bey’in eski çalışanı Vitali Vayslep’in davetiyle Said Akıncı & Said Dormen firmasında ithalat ve acentalık konusunda deneyim kazanan Nuri Erensoy eşi Semra Erensoy ile, Panmak Kollektif Şirketi Nuri Erensoy ve Ortağı ünvanı altında Amerikan Murray çırçırlama makinelerinin acenteliğine başlar.
1966
Haralambo Karaca Panmak Kollektif şirketine ortak olarak katılır ve Carver, Anderson, French, C.M.Bernardini, A. Johson (Votator) markalarının Türkiye acentalığını 1978 yılına kadar beraber yürütürler.
1978
Amerikan ambargosu ile zorlaşan ticaret, Anzallar Kollektif şirketi bünyesinde 1986 yılına kadar, Avrupalı Rosedown, Baumüller gibi markalarla ikame edilerek sürdürülür.
1986
Nuri Erensoy ve Ortağı Kollektif Şirketi kurulup Erol Erensoy ile beraber, önceleri çırçır ve bitkisel yağ sanayine Carver, Lummus, Rosedown daha sonra Crown, Cheryy-Burrell Votator, Hamba, Scheafer&Flottmann ve daha sonra içecek sanayine Max Kettner, Karl Kisters, Ortman&Herbst markaları ile hizmet verilmeye başlanır.
1993
Su istasyonlarının birgün kapanıp damacanada geridönüşlü ambalaj kullanımının başlayacağı düşüncesi ile Cap Snap Portola Packaging firması ile yıkama ve dolum makineleri ve kapak satışı için anlaşma imzalanır. Damacana üretiminin Türkiye’de olmaması, bu konuda yapılan arayış neticesinde 1994 yılında Japon Nissei ASB Machine Co. Ltd.’in ürünleri plastik şişirme makinelerinin müşterilerine sunulması ile yeni bir ürün grubuna girilir.
1996
Yusuf Sayah’ın da ortak olarak gelmesi ile Erensoy Gıda ve Ambalaj Makinaları San. Ve Tic. Ltd.Şti kurulur ve 70 yıldır çalışılan Avrupa yakasından Anadolu yakasına taşınılır.
2005
Erensoy olarak Drinktech fuarı bünyesinde ilk defa yapılan PETPOINT’de yer alınıp, dış pazarlarda da aynı hizmet verilmesi için değişim başlatılır. ASB ve AndyOr ürünlerinin Türkiye dışında da pazarlanması için görüşmeler başlar ve kademeli olarak diğer ürünlerden çıkılarak, plastik şişirme makineleri ve yardımcı ve tamamlayıcı ekipmanların satış ve servisine ağırlık verilir.
2006
Romanya ülke distribütörlüğü alınır.
2008
Bulgaristan ülke distribütörlüğü alınır.
2014
Kai-Mei Plastic Machinery Co. (Taiwan) ile acentalık anlaşması imzalanır ve ekstrüzyon şişirme makineleri de ürün grubuna eklenir.
2018
Moldova, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan ülke distribütörlükleri alınır.
2020
Arnavutluk, Karadağ, Bosna Hersek, Kuzey Makedonya ülke distribütörlükleri alınır.
2022
Yeni web sayfasının lansmanı ile Erensoy sadece plastik şişirme makineleri satış ve servisinde uzmanlaşıp, geçmişte satışını yaptığı, çırçırlama, bitkisel yağ sanayi, gıda işlem, dolum, etiketleme, paketleme, paletleme makineleri konularında sadece danışmanlık yapmaya karar verip, eski temsilciliklerine son verdiğini duyurur.